خواص غذایی ارده

ارزش غذایی ارده

ماده‌ی مقوی که از دانه‌های روغنی کنجد به دست می‌آید و می‌توان گفت تنها ماده اصلی آن کنجد است ارده نام دارد؛ که ماده‌ایی بسیار مغذی است و بیشتر در فصل سرما و زمستان خوردن آن رواج دارد و آن هم به دلیل طبیعت گرمی است که کنجد و ارده دارد. از طریق ارده می‌توان تا حدودی نیاز بدن به انرژی را تامین کرد. همچنین می‌توان آن را به عنوان یک نوع دسر مصرف کرد و نکته مهم دیگری که در ارتباط با ارده وجود دارد طبیعی بودن آن است و اینکه با استفاده از نگهدارنده‌های شیمیایی نگهداری نمی‌شود. کنجد را با استفاده از دستگاه ارده گیری به ارده تبدیل می‌کنند. در ادامه با ارزش غذایی ارده بیشتر آشنا خواهیم شد.

ارده در تهیه غذاهای بین المللی استفاده می‌شود. ارده را می‌توان به عنوان یک سس خوشمزه مصرف کرد و ترکیب آن با عسل بسیار خوش طعم می‌شود و می‌توان برای وعده صبحانه آن را میل کرد. هم چنین در مناطق جنوبی کشور خوردن خرما به همراه ارده بسیار مرسوم است. از آن جا که ارده بسیار انرژی‌زا است و از ارزش غذایی بالایی برخوردار است؛ خوردن آن برای کودکان که در سن رشد هستند و هم چنین خانم‌های باردار به شدت توصیه می‌شود.

این ماده ارزشمند به دلیل داشتن کلسیم غنی می‌تواند جایگزین خوبی به جای شیر باشد. برای همین کسانی که به هر دلیلی شیر مصرف نمی‌کنند می‌توانند از ارده استفاده کنند. مصرف ارده برای استحکام استخوان هم مفید است.

خواص بی نظیر ارده

در طب قدیم خوردن ارده به افرادی که دارای طبیعتی سرد هستند به دلیل طبیعت گرمی که دارد توصیه می‌شود و افرادی که دارای طبیعت گرم هستند می‌توانند ارده را به همراه کمی لیموترش استفاده کنند، ولی به دلیل اینکه صفرای این افراد را تقویت می‌کند امکان زدن جوش بسیار زیاد می‌شود و راه حلی که برای این افراد وجود دارد استفاده از میوه طبیعی و تازه به صورت روزانه است.

 از آن جا که ارده دارای کالری زیادی است خوردن آن برای افرادی که کم‌تحرک هستند پیشنهاد نمی‌شود، چرا که ممکن است دچار چاقی شوند و بهتر است در صورت استفاده از ارده در خوردن آن احتیاط شود. این روزها دستگاه ارده ساز را می توان در بسیاری از مغازه‌ها مشاهده کرد که در این مغازه‌ها جلوی خود مشتری و به صورت کاملا ارگانیک و تازه از کنجد اعلا ارده تهیه می‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

×

شرکت بازرگانی بتین

× پشتیبانی بتین