خواص بی نظیر مغز فندق

فندق چیست؟

فندق یکی از انواع آجیل است که از درخت فندق یا کوری‌لوس گرفته می‌شود. نواحی مختلفی مانند ایالت متحده آمریکا، اسپانیا، ترکیه و ایتالیا درختان فندق زیادی دارند. فندق خوراکی خیلی خوشمزه‌ای است. اگر شما هم از طرفداران سفت و سخت آن باشید، ضمن آگاهی از خواص فندق، به شکل‌های متنوعی مانند خام، بوداده یا به‌شکل پودر در شیرینی‌ها و غذاهای مختلف آن را امتحان کرده‌اید. مانند سایر آجیل‌ها و دانه‌ها، خواص فندق نیز بسیار زیاد است. فندق سرشار از مواد مغذی و پروتئین است. چربی‌ها، انواع ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز بدن نیز در این دانه به‌وفور یافت می‌شوند. در ادامه، با ما همراه باشید تا با خواص فندق بیشتر آشنا بشوید.

 

ارزش غذایی فندق :

برای دانستن خواص فندق ابتدا لازم است که با ارزش غذایی آن و مواد مغذی موجود در آن آشنا شویم. در ۱۰۰ گرم از فندق خالص شما شاهد ارزش غذایی به شرح زیر هستید:

 • انرژی کالری ۶۲۸ کیلوکالری
 • کربوهیدرات         ۱۶٫۷۰ گرم
 • پروتئین ۱۴٫۹۵ گرم
 • چربی       ۶۰٫۷۵ گرم
 • آب          ۵٫۳۱ گرم
 • فیبر        ۹٫۷۰ گرم
 • قند         ۴٫۳۴ گرم
 • کلسترول               ۰٫۰۰ میلی‌گرم

ویتامین‌های موجود در ۱۰۰ گرم فندق نیز به شرح زیر است:

 • ویتامین آ                ۱٫۰۰ میکروگرم
 • ویتامین  د              ۰٫۰۰ میکروگرم
 • ویتامین  ای            ۱۵٫۰۳ میلی‌گرم
 • ویتامین  کا             ۱۴٫۲۰ میکروگرم
 • ویتامین ث             ۶٫۳۰ میلی‌گرم
 • تیامین ب۱             ۰٫۶۴ میلی‌گرم
 • ریبوفلاوین ب۲        ۰٫۱۱ میلی‌گرم
 • نیاسین  ب ۳        ۱٫۸۰ میلی‌گرم
 • کولین  ب ۴           ۴۵٫۶۰ میلی‌گرم
 • پانتوتنیک اسید  ب ۵ ۰٫۹۲ میلی‌گرم
 • ویتامین  ب ۶        ۰٫۵۶ میلی‌گرم
 • فولات  ب ۹ ۱۱۳٫۰۰ میکروگرم
 • ویتامین  ب ۱۲     ۰٫۰۰ میلی‌گرم

به این ترتیب می توان گفت که فندق به عنوان یک ماده غذایی خواص سلامتی متعددی برای انسان داشته باشد.علاوه‌براین‌ها فندق حاوی مقدار زیادی ویتامین B6، فولات، فسفر، پتاسیم و زینک (روی) است. ضمن اینکه از سایر خواص فندق می‌توان به وجود چربی‌های تک اشباع‌نشده و چربی‌های چندتایی غیراشباع، اسیدهای چرب اُمگا ۶ و اُمگا ۹ مانند اولئیک اسید اشاره کرد. هر اونس از فندق معادل ۲۸ گرم است و ۱۱٫۲ گرم فیبر تولید می‌کند که دارای ۱۱ درصد RDI است. البته ناگفته نماند که فندق حاوی فیتیک‌اسید نیز هست. این ماده مانع جذب مواد معدنی، نظیر آهن و روی می‌شود.

 

خواص فندق چیست؟

 

۱ .فندق سرشار از آنتی‌اکسیدان است

فندق مقادیر زیادی آنتی اکسیدان دارد. آنتی‌اکسیدان بدن را از استرس اکسیداتیو دور نگه می‌دارد. استرس اکسیداتیو می‌تواند موجب تخریب ساختار سلول، تسریع پیری، سرطان و بیماری های قلبی شود. فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های موجود در فندق به‌عنوان ترکیبات فنولیک شناخته می‌شوند. پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند که این ترکیبات مانع از التهاب و باعث کاهش کلسترول در بدن می‌شوند. ضمن اینکه برای سلامت قلب مفید هستند و در برابر سرطان‌ها از بدن محافظت می‌کنند.

مطالعه‌ای ۸ هفته‌ای نشان داد که مصرف فندق بدون پوست یا با پوست، به‌شکل محسوسی مانع از استرس اکسیداتیو می‌شود و کسانی که در این ۸ هفته فندق مصرف کرده‌اند، نسبت به کسانی که فندق مصرف نکرده‌اند، کاهش محسوسی در استرس اکسیداتیو داشته‌اند. بیشتر آنتی‌اکسیدان فندق و سایر دانه‌های مشابه آن، در پوست‌شان ذخیره می‌شود و پس از سرخ‌شدن و اصطلاح «بو‌دادن» آجیل این آنتی‌اکسیدان‌ها از بین می‌رود. بنابراین بهتر است که فندق را با پوست و بدون تفت‌دادن مصرف کنید.

 

۲ . مصرف فندق باعث کاهش سطح قند خون می‌شود

آجیل‌های مختلفی چون گردو و بادام باعث کاهش سطح قند خون می‌شوند. مطالعات اندکی نیز این موضوع را درباره‌ی فندق تأیید می‌کنند. مطالعه‌ای تأثیر فندق بر سطح خون را هنگام ناشتایی بر ۴۸ فرد مبتلا به دیابت نوع دوم بررسی کرد. از این ۴۸ نفر، نیمی از افراد، از فندق به‌عنوان میان‌وعده استفاده کرده بودند و نیمی دیگر نیز به‌عنوان گروه کنترل بررسی شدند. بعد از ۸ هفته، افرادی که فندق مصرف می‌کردند، هنگام ناشتایی، کاهش محسوسی در سطح خون خود نداشتند.

اما مطالعه‌ی دیگری روی ۵۰ نفر مبتلا به سندروم متابولیک صورت گرفت و در آن، به افراد حاضر در پژوهش، ترکیبی از ۳۰ گرم آجیل مختلف شامل ۱۵ گرم گردو، ۷٫۵ گرم بادام و ۷٫۵ گرم گردو داده شد. بعد از ۱۲ هفته، کاهش محسوسی در سطح انسولین ناشتای افراد دیده شد. علاوه‌براین، اسید اولئیک که اسید چرب اصلی موجود در فندق است، تأثیرات مثبتی بر حساسیت انسولینی نشان داده بود.

در پژوهشی دیگر که به‌مدت ۲ ماه انجام گرفته بود، مشخص شد که رژیم غذایی توأم با اسیداولئیک می‌تواند موجب کاهش محسوس سطح انسولین و قند خون شود؛ درحالی‌که در ۱۱ نفر که دچار دیابت نوع دوم بودند، موجب افزایش حساسیت انسولینی شد. به‌نظر می‌رسد که رژیم غذایی غنی‌شده با آجیل‌های گوناگون شامل فندق می‌تواند موجب کاهش قند خون و افزایش حساسیت انسولینی شود.

 

۳ . فندق برای قلب مفید است

تحقیقات نشان می‌دهد که فندق برای سلامت قلب بسیار مفید است. وجود آنتی‌اکسیدان و اسیدهای چرب سالم، ظرفیت آنتی‌اکسیدانی فندق را افزایش می‌دهد و سطح کلسترول خون را پایین می‌آورد. پژوهشی یک‌ماهه روی ۲۱ نفر با سطح کلسترول بالا صورت گرفته است. این افراد ۱۸ تا ۲۰ درصد از کالری روزانه‌شان را از مصرف فندق به‌دست می‌آوردند. نتیجه‌ی پژوهش نشان می‌داد که کلسترول، تری‌گلیسیرید و کلسترول بد یا LDL در آن‌ها کاهش داشته است. شرکت‌کنندگان در این پژوهش در پایان تحقیق، از نظر سلامت عروق و رگ‌ها و نشانگرهای تورم در خون نیز بهبود یافته بودند.

سایر تحقیقات نیز نتایج مشابهی نشان می‌دادند. برای مثال، بازبینی ۹ مطالعه روی بالغ بر ۴۰۰ نفر نیز نشان از کاهش LDL بد و سطح کلی کلسترول در افرادی داشت که فندق مصرف می‌کردند؛ درحالی‌که کلسترول HDL خوب و تری‌گلیسیرید در آنها ثابت مانده بود.

مطالعات دیگری نیز درباره‌ی خواص فندق صورت گرفته است. این مطالعات نیز نشان می‌دهند که مصرف فندق باعث کاهش چربی خون می‌شود و سطح ویتامین E را بالا می‌برد. درواقع به‌نظر می‌رسد که وجود اسیدهای چرب، فیبر غذایی، آنتی‌اکسیدان‌ها، پتاسیم و منیزیم به تعادل فشار خون کمک زیادی می‌کند. به‌طور کلی، مصرف ۲۹ تا ۶۹ گرم فندوق در طول روز با عوامل دخیل در سلامت قلب رابطه‌ی مستقیمی دارد.

 

۴ . فندق باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان می‌شود

وجود ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند به فندق خواص و ویژگی‌های ضدسرطانی ببخشد. در میان سایر آجیل‌ها مانند پسته و گردو و…، فندق بیشترین میزان از آنتی‌اکسیدان‌های موسوم به پروآنتوسیانیدین‌ها را داراست. آزمایش‌های کِشت و انجام آزمایش روی برخی از حیوانات نشان داده است، پروآنتوسیانیدین‌ها می‌توانند به جلوگیری و درمان برخی از انواع سرطان کمک کنند. به‌نظر می‌رسد که آنها می‌توانند از استرس اکسیداتیو جلوگیری کنند.

علاوه‌بر این‌ها، وجود ویتامین E نیز از خواص فندق به‌شمار می‌رود که آنتی‌اکسیدانی قوی است و به حفاظت سلول‌ها در برابر تخریبی که باعث ایجاد یا پیشرفت سرطان می‌شود کمک می‌کند. هر ۲۸ گرم فندوق، ۸۷ درصد RDI برای منیزیم فراهم می‌کند. منیزیم به عملکرد آنزیم‌هایی که تخریب اکسیداتیو را کاهش می‌دهد و باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود، کمک زیادی می‌کند.

نتیجه‌ی آزمایش‌های کِشت نشان می‌دهند که عصاره‌ی فندق در درمان سرطان دهانه رحم، سرطان کبد،سرطان سینه و سرطان روده بزرگ مفید واقع می‌شود. مطالعه‌ای روی حیوانات حاکی از آن بود که استفاده از محصولی تولیدشده از عصاره‌ی پوست فندق بعد از ۸ هفته مطالعه و پژوهش باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ شده است. البته علی‌رغم مطالعات انجام‌گرفته روی حیوانات و مطالعات کِشت در آزمایشگاه‌ها، همچنان به پژوهش‌ها و تحقیقات بیشتر نیاز است.

 

۵ . درمان استرس و افسردگی

اسید آلفا لینولنیک و اسیدهای چرب امگا ۳ به همراه ویتامین های گروه B  موجود در فندق موجب می شود که از استرس و اضطراب و افسردگی جلوگیری شود. عناصر موجود در این آجیل سبب بهبود حافظه می شود و مشکلات روحی را از انسان دور می کند.

 

۶ . جلوگیری از خشکی پوست

خشکی پوست از دیگر مشکلاتی است که اکثر افراد برای درمان آن از مواد شیمیایی و آب‌رسان‌های مصنوعی همانند اسپری‌های مرطوب کننده روی پوست استفاده می‌کنند؛ اما شما می‌توانید به جای استفاده از این اسپری‌ها و تحمل عوارض جانبی از خوردن فندق به صورت روزانه استفاده کنید. همان‌طور که اشاره شد فندق دارای منبع کافی از ویتامین E است که در کنار سایر خواص گفته شده، باعث می‌شود سلول‌های پوستی رطوبت کافی را در اختیار داشته باشند. رطوبت در سلول‌های پوستی باعث شادابی و طراوت آن‌ها می‌گردد.

 

۷ . محافظت در برابر اشعه فرابنفش

اشعه فرابنفش که در نور خورشید وجود دارد باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست شده و این رادیکال‌های آزاد سلول‌های بدن را تخریب و موجب بیماری‌های پوستی همانند لک و پیس می‌گردد. خوشبختانه ضد آفتاب‌ها می‌توانند از پدید آمدن این مشکلات جلوگیری کنند اما شما می‌توانید به جای این ضد آفتاب‌های شیمیایی از ضد آفتاب طبیعی به مانند روغن فندق استفاده کنید. روغن فندق را به همراه روغن‌های آووکادو و گردو ترکیب کنید و روزانه به عنوان ضد آفتاب روی پوست خود استعمال کنید تا از تابش اشعه فرابنفش در امان باشید.

 

 

۸ . مفید برای موهای رنگ‌شده

اغلب کسانی که موهای رنگی دارند از تأثیر مواد شیمیایی روی موها و ریشه آن نگران هستند. این افراد معمولاً از روش‌های درمانی شیمیایی برای تقویت ریشه مو استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از عصاره فندق و شامپوهای حاوی عصاره فندق موهای خود را در مقابل مواد شیمیایی بیمه کنید. فندق، به واسطه داشتن ویتامین و آنتی اکسیدان کافی، به تقویت مو کمک می‌کند. علاوه بر این اگر دوست دارید که رنگ استفاده شده برای موهایتان ماندگار کافی داشته باشد، کافی است مقداری روغن فندق، به آن اضافه کنید و از ماندگاری آن لذت ببرید.

 

۹ . رفع موخوره و دوشاخه شدن مو

موخوره و دوشاخه شدن مو از جمله مشکلاتی است که افراد با آن مواجه می‌شوند. اغلب بانوان هستند که از این مشکل گله‌مند و ناراحت هستند. مقداری از روغن فندق را به موهای خود هر روز بمالید و کمی اجازه دهید با موهای شما در تماس باشد. پس از مدتی آن را بشورید. به مرور زمان این روغن به شما کمک خواهد کرد که موهای یک دست و سالم‌تر داشته باشید.

 

عوارض و مضرات مصرف بیش از حد فندق

 

مضرات فندوق از اینجا آغاز می‌شود که افراد مختلف به نیازهای بدن خود و میزان جذب ویتامین روزانه بی‌توجهی کنند. هیچ گاه نباید رژیم‌ و برنامه تغذیه سایر افراد را الگوی مصرف خود قرار دهید. همچنین برای پیشگیری از مضرات فندوق در بارداری باید از میزان مناسبی کره یا مغز خوشمزه بدون مواد افزودنی استفاده شود. در‌واقع بهترین فرمول برای دورماندن از مضرات خوردن فندوق، میزان و شیوه صحیح مصرف آن است. در ادامه موارد مضر را در افراد مختلف بررسی می‌کنیم.

 

جمع بندی

فندق، خواص فراوانی به مانند کاهش استرس، هضم بهتر غذا، افزایش قدرت ایمنی بدن، کاهش چربی مضر، تأمین آهن، جذب ویتامین K و بسیاری دیگر از ضروریات لازم برای سلامتی بدن را دارد. اگر تا به امروز فندق، دوست نداشتید، از حالا شروع به خوردن آن کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

×

شرکت بازرگانی بتین

× پشتیبانی بتین