روغن کنجد با پرس سرد

روغن گیری با پرس سرد چیست تفاوت روغن گیری از کنجد به روش ارده و پرس سرد

از قدیم روغن کنجد به دلیل خواص فراوان و تنوع مصرف (هم برای درمان هم برای خوراکی) مخصوصا در آسیا استفاده‌های زیادی داشته است. اکنون به علت وجود تنوع زیاد در روغن‌های خوراکی کمی روغن کنجد مورد بی مهری قرار گرفت اما در سال‌های اخیر دوباره مردم به اهمیت و خواص آن پی بردند و مصرف این روغن روز به روز، رو به افزایش است. با استفاده از دستگاه روغن کشی و روغن گیری صنعتی بتین می‌توانید به روش کلد پرس روغنی با کیفیت و مرغوب تولید کنید. در ادامه قصد داریم گرفتن روغن کنجد به روش پرس سرد و همچنین تفاوت روغن گیری از کنجد به روش گرم و پرس سرد را بیشتر برای شما توضیح دهیم.

روغن کنجد پرس سرد چیست؟

در کل روغن کنجد در انواع مختلف تولید میشود مانند روغن کنجد ارگانیک، روغن ارده کنجد، روغن کنجد با پرس سرد و روغن کنجد تصفیه شده بدون بو. تفاوت بین روغن ها در نحوه روغنگیری و استخراج روغن و همچنین کیفیت آن‌هاست. روغن کنجد پرس سرد، روغنی است که با آوردن فشار زیاد به دانه‌های کنجد در دمای پایین و بدون استفاده از هیچگونه حرارت و با استفاده از دستگاه تهیه می‌شود. دستگاه روغن گیری بازرگانی بتین تمامی استانداردهای مورد نیاز این روش را در طراحی و تولید این دستگاه رعایت کرده است. روغن گیری به این روش به منظور جداسازی ذرات معلق انجام میشود. در این فرآیند هیچگونه تغییری در خواص و ویژگی های روغن کنجد ایجاد نمیشود. گرفتن ناخالصی ها از روغن با چند روش مانند شستشو با آب، صاف کردن، سانترفیوژ کردن و ته نشین شدن انجام می‌شود.

فواید روغن کنجد تهیه شده با پرس سرد

تنها تفاوت روغن کنجد پرس سرد نسبت به انواع روغن های دیگر روش تولید آن است؛ و از نظر خواص هیچ فرقی با بقیه انواع روغن های کنجد ندارد. در نظر داشته باشید یکی از بهترین روش‌های گرفتن روغن  ازدانه کنجد، روش پرس سرد است که بعد از این فرآیند صاف کردن انجام شد روغنی بسیار با کیفیت، خالص و شفافی به دست خواهد آمد. شما می توانید این روغن را بلافاصه بعد از تولید مصرف کنید. رنگ این روغن زرد روشن است و عطر و بوی بسیار خوبی دارد. از خواص روغن کنجد پرس سرد می توان به خاصیت آنتی اکسیدانی و وجود ویتامین E فراوان اشاره کرد.

داشتن میزان بسیار بالای اسیدهای چرب غیر اشباع مانند امگا ۶ و امگا ۹ در روغن کنجد پرس سرد به کنترل فشار خون کمک بسزایی می کند. یکی دیگر از خواص روغن کنجد پرس سرد وجود اسید لینولئیک است که در انتقال کلسترول و تشکیل  سریع لخته موقع خونریزی نقش بسزایی دارد.

فواید روغن کنجد به روش کلدپرس

تفاوت روش پرس سرد با پرس گرم

در روغن گیری به روش گرم، دانه های کنجد در ظرفی بزرگ گرم می شود و بعد با وارد کردن فشار بسیار زیادی بردانه ها روغنگیری انجام می شود. دانه ای دیگری مانند آفتابگردان و ذرت هم با همین روش روغن گیری می شوند. این روش روغنگیری بیشتر برای تولید روغن در حجم زیاد استفاده می‌شود. در روغن گیری به روش گرم  به علت وجود حرارت زیاد، روغن به دست آمده هم دمای بالایی دارد و این امر سبب از دست رفتن بخشی از خواص روغن می‌شود. در روش پرس سرد دمای روغن بین ۳۰ تا ۴۰ در جه است به همین علت خواص روغن به خوبی حفظ می‌شود. در روغن گیری به روش سرد دانه های کنجد بدون حرارت فشرده می‌شود و روغنی که به دست می آید شفاف بوده و هیچ افزودنی ندارد.

تفاوت دیگر این دو روش در این است در روش گرم به دلیل حرارت زیاد و اضافه شدن مواد شیمیایی تمامی روغن دانه های کنجد گرفته می‌شود ولی در روش پرس سرد تمامی روغن دانه گرفته نمی‌شود ولی در عوض همه خواص کنجد در روغن حفظ می‌شود.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

×

شرکت بازرگانی بتین

× پشتیبانی بتین